نحوه عملکرد سرو موتور ها

9 / 10
از 1501 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 27 تير 1400 |

 

نحوه عملکرد سرو موتور ها 

نحوه عملکرد سرو موتور ها به گونه ای می باشد که ما  می توانیم جهت تعیین موقعیت  یک زاویه به صورت دقیق از سرو موتور ها استفاده کنیم. این سرو موتور ها براساس سیستم های کنترل فید بک طراحی می شوند. به دلیل کم بودن اینرسی این سرو موتور ها تغییر سرعت در این نوع موتور ها بسیار پایین است. سیستم حلقه بسته که موتور های سرو از آنها بهره می گیرند می تواند یک جایگزین مناسب برای موتور های AC و موتور های پله ای باشد. روش به کارگیری سیستم های کنترلی از سیگنال های فیدبک سیستم حلقه بسته نامیده می شود. سرو موتور ها قابلیت کنترل موقعیت شفت سرو و همچنین قدرت و سرعت چرخش سرو را نیز دارا می باشند. 

 

شاخصه های اصلی که در هر سرو موتور باید دیده شود 

 

1 – سرو موتور برای تعیین جهت گشتاور به پلاریته ثانیه ای ولتاژ کنترل وابسته است

2 -  ولتاژ به کاررفته شده در آن باید متناسب با گشتاور خروجی موتور ها باشد.

 

ساختمان سرو موتور ها 

سرو موتور ها ازاجزای مختلفی ساخته شده اند که شامل استاتور، روتور و انکودر می باشد. به طورکلی سرو موتور ها به دو دسته موتور های AC  و DC  تقسیم میگردد. در سرو موتور های DC سرعت موتور وابسته به ولتاژ برق می باشد و با هم رابطه ی مستقیم دارند. در موتورهای AC تعداد قطب های میدان مغناطیسی بر روی سرعت تاثیر بالایی داشته و سرعت به فرکانس ولتاژ اعمالی وابسته می باشد.

 

سرو موتورها از پنج بخش تشکیل شده اند که بخشی از سیستم کنترل حلقه بسته می باشند˸

● انکودر

● آمپلی فایر

● موتور

● مدار کنترلی

● شفت

 

محصولات شرکت تام باهر

شرکت تام باهر وارد کننده وعرضه کننده انواع  محصولات و لوازم  سی ان سی (CNC ) نظیر˸ بال اسکرو، بال بوش، سروموتور، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم (شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار ) ̨  انواع شفت  (شفت پایه دار ̸  LM   ̸  شفت بدون پایه) ریل و واگن، دنده شانه ای ( دنده شانه ای مورب )، کوپلینگ، انرژی چین ( محافظ کابل)، لوازم سی ان سی ( CNC ) می باشد که تحت عنوان برند باهر ارائه میگردد.  شرکت (تام باهر) تنها نمایندگی برند GTEN از (تایوان) در بال اسکرو / و نمایندگی انحصاری برند GAMBINI ( دنده شانه ای ) از کشور ایتالیا و نمایندگی JASD -BAHER در سرو موتور می باشد. باهر-JASD یکی از معتبر ترین و با کیفیت ترین محصولات عرضه شده می باشد و به دلیل اعتبار بالای این برند بازار را از آن خود کرده است.

 

قیمت سرو موتور

در مورد قیمت سرو موتور چندین عامل تاثیر گذار وجود دارد. از برجسته ترین موارد بعد از عوامل کیفی که شامل برند و کشور سازنده می باشد گشتاور سرو موتور می باشد. بعد از  گشتاور به دور سرو موتور میرسیم که نقش مهمی در تعیین قیمت محصول دارد. ولتاژ تغذیه درایو 220 ولت یا 380 ولت می باشد که به ترتیب دارای برق تک فاز و سه فازهستند. میزان فاز و ولتاژ برق تاثیر مزان ولتاژ که  سروموتورهایی که  با برق سه فاز تغذیه می شوند راندمان و کارایی بالای دارند. در توانهای پایین عموما سروموتور تک فاز توصیه می گردد. دقت سرو موتور که مرتبط با نوع و دقت انکودر آن است گزینه دیگر موثر در تعیین قیمت سرو موتور می باشد.مشتریان محترم شما می توانید  جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی شرکت تام باهر در این زمینه با شماره های  موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

 

فروش سرو موتور

فروش سرو موتورهایی با برند شناخته شده و معتبر باهر-JASD در شرکت تام باهر عرضه میگردد.فروش انواع سرو موتور ریسکی است که هر شرکتی قادر به انجام آن نیست شرکت تام باهر سعی دارد با ارائه راهکارهای نوین برای عرضه محصولات صنعتی مرتبط با تجهیزات حرکت، همراه با ارائه مشاوره فنی و ارائه بهترین قیمت خلا موجود در عرضه نوین محصولات صنعتی را پر نماید.

 

 

مزایای سرو موتور های DC

 

1 -  امکان کنترل آسان و دقیق

2 -  قابل استفاده برای توان های بالا

3 -  جلوگیری از اتلاف وقت

4 -  کنترل دقیق سرعت چرخش در هر دو جهت 

5 -  داشتن بازده با توان نسبتا بالا

 

معایب سرو موتور های DC

 

1 -  عدم قابلیت کارکرد مطلوب  در محیط های نامناسب مانند گرد وخاک

2 -  داشتن هزینه های سنگین

3 – داشتن جاروبک

4 -  داشتن محدودیت در سرعت

 

مزایای سرو موتور

1 -  قابل استفاده برای کار های کوچک مانند ساخت ربات

2 -  قرار نگرفتن در معرض حرارت زیاد

3  -  قابلیت عملکرد با صدای کم و بدون داشتن لغزش

4 -  امکان عملکرد در محیط های مختلف

5 -  داشتن هزینه های مناسب برای تعمیرات و نگهداری

6 -  قابل استفاده برای توان های کم

7 -  توانایی کنترل موقعیت دقیق

 

معایب سرو موتور های AC

1 -  نداشتن قابلیت کارکرد  در سرعت های بالا

2 – داشتن کاراکتر های غیر خطی 

3 -  کنترل نسبتا پیچیده

4 -  عدم  کاربرد  برای توان های بالا

 

موارد مصرف سرو موتور ها

 

●  شبیه ساز خودرو

●  جهت کنترل بهینه سیستم های تولید

● ماشین آلات چاپ

●  ربات های تجهیزات پزشکی