قیمت کوپلینگ

9 / 10
از 1011 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 |

 

 

 

 

قیمت کوپلینگ

 

قیمت کوپلینک با توجه به کیفیت آن متفاوت است. کوپلینگ در انواع ماشین آلات صنعتی به ویژه در ساخت دستگاههای سی ان سی(cnc) به عنوان موتور نیروی محرک دستگاه عمل میکند. با توجه به میزان مصرف بالای انواع کوپلینگها نیاز جامعه صنعتی به قطعاتی مثل انواع کوپلینگ بالاست و شرکت تام باهر از جمله شرکتهای مطرح در ایران است که نیاز مشتریان محترم را با نهایت کیفیت برآورده می نمایند.

شرکت تام باهر از قدمت بالایی در این صنعت برخوردار است که با تجهیزات مدرن و به روز باکیفیت بالا اقدام به عرضه محصولات خود می نماید. کوپلینگ قطعه ای است که برای اتصال بین دو شفت به یکدیگر از آن استفاده میکنند. بعنوان مثال یکی از موارد کاربرد آن در دستگاه های سی ان سی CNC است. کوپلینگ عرضه شده در شرکت تام باهر با دستگاه های جدید و مدرن و در انواع مختلف، مناسب برای استفاده در دستگاه ها صنعتی و کارکرد های مختلف و غیره قابل استفاده می باشد. البته دامنه محصولات تام باهر بسیار وسیع است و محصولات سیستمهای متحرک خطی  از جمله تمام لوازم سی ان سی را عرضه میدارد.

 

کوپلینگ

کوپلینگ (coupling) وسیله ای برای اتصال دو شفت در جهت انتقال قدرت است. عموما کوپلینگ ها از جدا شدن شفت ها در حین عملکرد جلوگیری می کنند. همچنین باید در نظر داشت که کوپلینگ های محدود کننده گشتاور امکان دارد، زمانی که میزان گشتاور از حد مجاز بالاتر رود امکان  لغزش و یا جدایی وجود دارد.

 

چرا به کوپلینگ نیاز داریم؟

 

تنها در صورت موازی و هم‌راستا بودن شفت‌ها می‌توان با استفاده از وسایل مختلف دنده‌ای یا درایوها، نیرو را انتقال داد. بنابراین برای این که گشتاور (نیرو) به خوبی منتقل گردد، از کوپلینگ‌ها برای اتصال انتهای شافت‌های هم‌ راستا یا جبران ناهم‌ محوری آن‌ها استفاده می‌شود.

 

کاربردهای کوپلینگ

 

مهمترین کاربرد کوپلینگ اتصال دو قطعه دوار مانند شفت ها به هم است. در حالی که اجازه انحرافاتی را به آنها می دهند. کوپلینگ ها اگر درست انتخاب، نصب و نگهداری شوند، قادرند صرفه جویی زیادی در هزینه نگهداری و زمان خروج از کارکرد ایجاد کنند.

 

نصب و نگهداری کوپلینگ

 

 1. تراز بودن مناسب شفت که به تنظیم مناسب کوپلینگ وابسته است.
 2. راحتی اتصال یا جداسازی کوپلینگ.
 3. باید امکان انحراف را بین محور چرخش و شفت فراهم کند.
 4. کار کوپلینگ به حداقل رساندن انحراف در زمان کارکرد است، تا انتقال قدرت و زمان کارکرد ماشین حداکثر شود. (شامل زمان عمر کوپلینگ، بلبرینگ و آب بندها)
 5. در حین کار نباید قطعه پرتاب شود.

توصیه می شود از قسمت های هم ترازی قطعه استفاده شود به این منظور که دستگاهی ساخته شود که برای یک هم ترازی غیر صفر آماده باشد، به این دلیل که بعدها هنگامی که دستگاه در دمای کاری قرار گرفت هم ترازی ایده آل باشد.

 

تعمیر و نگهداری از کوپلینگ

  

 1. انجام بازرسی و چک کردن سایش یا خستگی و تمیزکاری در کوپلینگ.
 2. بررسی و تعویض منظم روغن در هنگام روغن کاری کوپلینگ. به خصوص برای کوپلینگ های موجود در محیط های بد و یا شرایط کاری مشکل.
 3. تعیین و مشخص کردن تاریخ برای تعمیر و نگهداری انجام شده برای هر کوپلینگ.

 

دسته بندی انواع کوپلینگ

 

1-کوپلینگ solid یا rigid

2-کوپلینگ های انعطافی

3-کوپلینگ های مفصلی

4-کوپلینگهای انکودری یا کوپلینگهای مینیاتوری

5-کوپلینگهای هیدرولیکی

6-کوپلینگهای آلومینیومی

7-کوپلینگهای فنری کوپلینگ های فالک

8-کوپلینگهای دنده ای

9-کوپلینگهای ضربه ای

10-کوپلینگ امگ

همچنین دلایل اصلی عدم کارکرد مناسب کوپلینگ به غیر از تعمیر و نگهداری نامناسب عبارتند از:

 

 1. نصب نامناسب
 2. انتخاب کوپلینگ نامناسب
 3. کارکرد فراتر از قابلیت های طراحی کوپلینگ خریداری شده

تنها راه برای بهبود عمر کوپلینگ، تشخیص درست نوع ایراد و خرابی و اصلاح آن قبل از نصب یک کوپلینگ جدید است. برخی از نشانه های وجود احتمال خرابی عبارتند از:

 

 1. سر و صدای غیر طبیعی مانند صدای شبیه ترمز ماشین و صدای ضربه
 2. ارتعاش یا تکان زیاد
 3. خرابی در آب بندها که با نشت روغن و یا آلودگی خود را نشان می دهند.

 

محصولات تام باهر

 

شرکت تام باهر با وارد کردن انواع لوازم سی ان سی از جمله بال اسکرو، لوازم سی ان سی، کوپلینگ، پروفیل آلومینیوم ،پولی تایم، سرو موتور، انرژی چین، لینیر گاید، ریل و واگن، دنده شانه ای ، شفت، کوپلینگ آلومینیومی، پروفیل آلومینیوم (شیار دار)،بال بوش، سرو موتورو ،کوپلینگ SRJ،.........توانسته در بازار ایران بهترین محصولات را با مناسبترین قیمت به متقاضیان محصولات خود ارائه دهد و برا ی مشتریان خود تا حد امکان بهترین خدمات را عرضه کرده است. شرکت تام باهر دارای برند ثبت شده باهر می باشد که طی سالهای گذشته مشتریان گرامی با این برند مطرح آشنا شده اند و تام باهر دارای چندین نمایندگی معتبر در محصولات مختلف می باشد.

 

نمایندگی های انحصاری تام باهر

 

- در بال اسکرو دارای برند باهر و GTEN می باشد. برند GTEN از کشور تایوان است.

- در لینیر گاید دارای دو برند باهر و STAF می باشد. برند STAF از کشور تایوان اخذ شده است.

- در دنده شانه ای دارای دو برند باهر و GAMBINI می باشد. GAMBINI از کشور ایتالیا می باشد.

- در سرو موتورservo motor دارای برند BAHER-JASD می باشد.

 

وظایف کوپلینگ

 

 1. انتقال قدرت‌ از یک محور (محور محرک) به محور دیگر (محور متحرک)
 2. جذب خطاهای ناشی از همراستا نبودن محورها
 3. جذب ارتعاشات
 4. عدم انتقال حرارت

 

هدف اصلی استفاده از کوپلینگ ها

 

اتصال دو قطعه از تجهیزات دوار هدف استفاده از آن هاست، با توجه به اینکه اجازه درجاتی از عدم توازن و نا هم محوری یا تکان ها در انتها یک سر یا هر دو سر وجود دارد. طراحان و مهندسین با یک انتخاب دقیق در خرید، نصب و راه اندازی و رعایت نکات نگهداری از کوپلینگ می توانند صرفه جویی قابل توجهی در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و خرابی داشته باشند.

بعد از صرف هزینه برای راه‌اندازی و اجرای یک پمپ یا موتور جدید، تصمیم مهم بعدی انتقال نیرو و نحوه اتصال این دو به روشی است که کارایی آن‌ها را به حداکثر رسانده و آن‌ها را از ساییدگی‌ها و لغزش‌های طبیعی محافظت کند که برای این انتقال و اتصال از قطعاتی نظیر کوپلینگ، کلاچ، تسمه، چرخ دنده، زنجیر و غیره استفاده می‌شود؛ که هر یک، در شرایط خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مزایای کوپلینگ

 

 • یکی از مهمترین مزایای کوپلینگ را میتوان جبران ناهمراستایی موجود بین دو شفت دانست که نباید این میزان از حد استاندارد بیشتر باشد چون هر مدلی از کوپلینگ با توجه به عملکردی که دارد، تا حدود مشخصی ازاین میزان ناهمراستایی را جبران می کند.

 

 • مزیت دیگر کوپلینگ های صنعتی می توان به کاهش انتقال بارهای شوک از یک شفت به شفت دیگر اشاره کرد.

 

در صورتی که از کوپلینگ های انعطاف پذیر استفاده شود، شوک های ناگهانی توسط ماده الاستیکی (رابط، اسپایدر لاستیک، بافر و …)  که درمورد نوع پلی یورتان های مرغوب باشد.

شوک های مذکور تا حد زیادی توسط این مواد جذب شده و به سمت دیگر وارد نخواهد شد.

هدف اولیه آنها این است که دوقطعه دوار رابه هم متصل کنند ودرعین حال که اجازه انحرافاتی را به آنها می دهد.