لوازم سی ان سی

9 / 10
از 1403 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 22 مهر 1399 |

لوازم سی ان سی

این دستگاه‌ها از اوایل دهه­‌ی ۵۰­ میلادی کار خود را شروع کردند. ماشین‌­های سی‌­ان­‌سی یا همان کنترل عددی (Computer Numerical Control) که فرامین را با استفاده از یک کنترلر یا PC از اپراتور دریافت می‌کنند، از نظر کاربرد دارای انواع گوناگون می‌باشند.

سی ان سی ها دستگاه‌هایی هستند که امروزه در صنایع بزرگی از جمله ماشین‌سازی، هواپیما سازی، کشتی‌سازی و همچنین چوب‌کاری و کابینت سازی، مبل سازی، لوازم الکترونیک و… کاربرد دارند. این دستگاه‌ها توانایی ماشینکاری با سرعت و دقت بالا را دارا هستند. بسیاری از کارهای امرور بدون حضور این ماشین‌ها غیر ممکن است. سی ان سی ها در صنایع حساسی چون طلاسازی و منبت‌کاری که دقت وظرافت بالایی می‌خواهند، به خوبی از عهده‌ی کارها برآمده‌اند. در این دستگاه‌ها که توسط کامپیوتر و کنترلر هدایت می‌شوند ابتدا طرح مورد نظر را تولید کرده، در کامپیوتر آن طرح را به صورت جی‌کد (سه محورافقی(X)، عمودی(Y) و عمقی (Z)) در می‌آوریم و پس از قرار‌دادن قطعه‌کار مورد نظر، دستگاه آن طرح را بر روی ماده ماشینکاری می‌کند.

دستگاه‌های سی ان سی، براحتی می‌توانند قطعات چوب و فلز را به اندازه‌های دلخواه شما ماشینکاری کنند. مدل و طرح، قبلا توسط یک نرم­افزار CAM/CAD مانند سالیدورکس (Solid works)، کتیا (Catia)، پرو اینجیرینگ (Pro engineering) و غیره مدلینگ شده است.

زبان بین اپراتور و دستگاه­ سی ان سی، را جی­کد (G Code) می­گویند. این زبان که نوعی زبان برنامه نویسی است از استاندارد Iso 6983)  EIS-274-D)استفاده می­ کند. شما با استفاده از جی‌کد میزان حرکت، چرخش و ترتیب حرکت ابزار­های کار را برروی قطعه­ کار (Workpiece)، مشخص می‌کنید. حرکات ماشین سی‌ان‌سی برخلاف ماشین‌های دستی و قدیمی، توسط برنامه کنترل می‌شود. این برنامه­ها اغلب به زبان جی­کد نوشته می‌شوند. مثلاً با دریافت دستور G1 X100 Y100، ابزار روی یک خط مستقیم به مختصات (۱۰۰٬۱۰۰)، از مبدا حرکت می‌کند. این حرکت با دقت زیاد و بدون نیاز به اندازه‌گیری توسط اپراتور، انجام می‌شود. به همین دلیل ماشین‌های سی‌ان‌سی سرعت و دقت ماشینکاری را به مراتب افزایش می‌دهند.

ماشین فرز

محورها:

هر محور در سی ان سی، توسط یک یا چند موتور که می­تواند به صورت استپ، سروو یا سرووهیبرید موتور باشد کنترل می­شود و طبیعتا هر موتور دستور حرکت و توقف و میزان سرعت را از یک درایو می‌گیرد.محور­های X و Y در سی ان سی ­ها جهت حرکت دو بعدی طول و عرض می­باشند و هر سی ان سی قطعا دو محور X و Y را دارد. محور Zدر سی ان سی محور ارتفاع نام دارد که بعد سوم و برجستگی کار را به ارمغان می آورد. محور A در سی ان سی محور گردان یا روتاری نام دارد که انجام‌ کار چند‌وجهی را برای کاربر امکان‌پذیر می‌کند.

دستگاه‌های سی ان سی، دارای ۲، ۳، ۴ و ۵ محور هستند. دستگاه‌های با ۵ محور را ربات گویند.

کاربردهای لوازم سی ان سی:

  • استفاده جهت برش
  • استفاده جهت شکل­دهی
  • استفاده جهت حکاکی
  • استفاده جهت سایزدهی

استاندارد محورها در دستگاه­های سی ان سی (CNC):

استاندارد RS-367A مربوط به EIA تا ۱۴ محور حرکت را در انواع دستگاه‌های مختلف بیان می‌کند. تعداد محورها در دستگاه‌های CNC عموماً تا پنج محور و در دستگاه‌های سی ان سی سنگ زنی، تا چهارده محور نیز می­رسد. دستگاه‌های سی ان سی به طور استاندارد در مختصات کارتزین برنامه‌ریزی می‌گردند. سه محور اصلی حرکت با نام‌های Z,Y,X شناخته می‌شوند که محور Z عمود بر Y,X بوده و سه محور یک سیستم مختصات دست راست را تشکیل می‌دهند در نتیجه حرکت مثبت محور Z باعث دور شدن ابزارکار از قطعه‌کار می‌گردد.

در فرزکاری و سوراخکاری دو محور X و Y در صفحه افقی قرار دارند. در دستگاه سوراخکاری حرکت مثبت محور Z باعث بالا رفتن اسپیندل می شود؛ در حالی که در تراش این حرکت بر­عکس است. در تراش فقط دو محور برای ایجاد حرکت و ماشینکاری کافی است و چون اسپیندل به صورت افقی قرار دارد محور Z نیز افقی است. حروف C,B,A نیز برای حرکت زاویه ای به ترتیب حول محورهای ،X و Z  به کار می‌روند.

برای کسب اطلاعات فنی ،لیست قیمت لوازم سی ان سی باهر،انواع لوازم سی ان سی تام باهربه سایت شرکت مراجعه نمایید.در تمام محصولات شرکت تام باهر در لوازم سی ان سی ما با برند ثبت شده باهر در بازار ایران و حسن توجه مشتریان عزیز دارای نام نیک شده اییم.