ابداع نسل جدید ماشین‌های CNC دروازه‌ای توسط محققان ایرانی

9 / 10
از 6 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | شنبه 5 تير 1400 |

ابداع نسل جدید دستگاه های CNC دروازه‌ای توسط محققان ایرانی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری دانشگاه مالایای مالزی موفق به ساخت نسل جدیدی از ماشین CNC (ماشین کنترل عددی) دروازه‌ای شدند که با وجود ابعاد کوچکتر، قادر به تولید قطعات بزرگتر با دقتی به‌ مراتب بیشتر نسبت به دستگاه هایCNC موجود است.

 نسل جدید ماشین‌های CNC دروازه‌ای

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، عموماً ماشین‌های دروازه‌ای برای ماشین‌کاری قطعات بزرگ صنایع مختلف از جمله هوافضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. نسل جدید ماشین‌های CNC دروازه‌ای که توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و حمایت مالی دانشگاه مالایا پس از سه سال تلاش و با هزینه‌ای در حدود ۱۵۵ میلیون تومان ساخته شده است، با تلفیق دو نوع از ماشین ابزار‌های موسوم به ماشین فرز دروازه‌ای CNC ساخته شده و با وجود آنکه نسبت به ماشین‌های دروازه‌ای مشابه از نظر اندازه تقریبا ۲۵ درصد کوچکتر است، آزمایش‌های انجام شده روی این دستگاه نشان داده که می‌تواند قطعات را با دقتی به مراتب بالاتر تولید کند.

دکتر جواد اکبری، استاد راهنمای پروژه اظهار کرد: دستگاه ساخته شده علاوه بر تولید قطعات با اندازه طولی بزرگتر نسبت به ابعاد ماشین، دقت ساخت قطعات و همچنین سرعت تولید آنها را به مراتب افزایش داده است.

دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، سادگی ساختار دستگاه و هزینه پایین ساخت آن را نیز به عنوان مزایای دیگر نسل جدید این ماشین‌ها ذکر کرد.

دکتر سید رضا بشارتی، دانش‌آموخته مشترک دانشگاه مالایای مالزی و دانشگاه شریف (در مقطع دکترا) که ایده‌پرداز، طراح و مجری نسل جدید ماشین CNC دروازه‌ای است، با اشاره به نحوه عملکرد ماشین‌های CNC دروازه‌ای موجود اظهار کرد: در حال حاضر به‌ طور کلی دو نوع ماشین فرز دروازه‌ای CNC برای ساخت قطعات بزرگ استفاده می‌شود که در نوع اول میز ماشین متحرک و دروازه آن ثابت است و در نوع دوم برعکس. در نوع اول حرکت طولی عملیات ماشین‌کاری توسط میز و حرکت عرضی و عمقی آن توسط قسمتهای متحرکی که بر روی دروازه ثابت قرار دارند، صورت می‌پذیرد. در نوع دوم حرکت طولی توسط دروازه و حرکت عرضی و عمقی مشابه نوع اول هستند. اما در ماشین نسل جدید (نوع سوم)، میز و دروازه ماشین CNC به صورت همزمان و مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند. به گفته وی چنین قابلیتی، مزایای بسیار مهمی را به دنبال دارد.

دکتر اکبری، با اشاره به اهمیت دستگاه‌های CNC در صنعت کشور می‌گوید: صنایع مختلف ایران همیشه استفاده کننده ماشین‌های CNC بوده‌اند و با وجود تلاش‌های صورت گرفته توسط برخی شرکت‌ها برای تولید این ماشین‌ها در کشور هنوز نمی‌توان گفت به فناوری ماشین‌های CNC دست پیدا کرده‌ایم. این در حالی است که پیشرفت صنایع در همه حوزه‌ها تا حد قابل توجهی وابسته به میزان استفاده از این ماشین‌ها است.

وی دستاورد اخیر را گامی بلند در زمینه ساخت ماشین‌های CNC دروازه‌ای برای تولید قطعات بزرگ بصورت خودکار دانست که از فناوری‌های موجود عبور کرده و نسل جدیدی از ماشین‌های CNC دروازه‌ای را در اختیار صنعت ایران و جهان قرار می‌دهد.

اکبری همچنین اظهار نگرانی کرد که در صورت عدم توجه به تجاری‌سازی این فناوری در کشور با وجود آن‌که این اختراع به ثبت جهانی رسیده است، بیم آن می‌رود که تا چندی دیگر شرکت‌های خارجی، آن را به تولید انبوه رسانده و بازار جهانی و حتی بازار کشور را در دست بگیرند، در حالیکه این فناوری توسط پژوهشگران ایرانی ابداع شده است.

بر اساس این گزارش، نوآوری‌های به کار رفته در نسل جدید (نوع سوم) این ماشین‌ها تا کنون به ثبت یک اختراع بین‌ المللی و سه اختراع در کشور مالزی انجامیده است.