لینیر گاید - ریل و واگن چیست؟

9 / 10
از 500 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 12 خرداد 1400 |

لینیر گاید - ریل و واگن چیست؟


لینیر گاید یا ریل و واگن چیست؟ لینیرگاید مکانیزم حرکتی مهمی به منظور پشتیبانی بار مکانیکی برای هدایت حرکت خطی است. حرکت خطی از طریق لغزش روی ساچمه هایی انجام میشود که در داخل بلوک بین دو عضو ریل و بلوک و از طریق یک مسیر بسته انجام میگیرد. به دلیل استقامت اصطحکاکی کم در لینیر گاید نیروی کمی برای به حرکت در آوردن آن لازم است که این خاصیت باعث توان کم در رسیدن به سرعت بالا می گردد،که برای حرکت های رفت و برگشتی مهم است. همچنین لینیر گایدها به علت طراحی ویژه ای که دارند بارهای افقی و عمودی را به راحتی تحمل میکنند.

ریل و واگن - لینیر گاید (Linear Guide) یا (LM-Guide) بهترین مکانیزم برای دستگاه های CNC می باشد که از دو بخش ریل و واگن تشکیل شده است که ریل دستگاه از فولاد سخت کاری شده با سختی سطحی ۶۰ راکول به حالت جناقی ساخته میشود که این ریل ها در سایز های ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۵، ۶۵ به صورت استاندارد ساخته می شوند. طول شاخه های ریل ها ۴ و ۵ متری می باشد که سازنده آن میتواند آن را در ابعاد دلخواه برش بزند. ریل ها باید روی یک سطح صاف و هموار قرار گیرد چون سطح نباید دارای پیچ و خم و ناصافی باشد ( حتی یک دهم میلیمتر در یک متر طول) در غیر این صورت لینیر گاید در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. در کار تراشکاری شاسی باید مراقبت بیشتری صورت بگیرد. برای سوار کردن بار مکانیکی جهت حرکت خطی از لینیر گاید استفاده می شود که به عبارتی برای تولیدحرکت خطی از آن بهره میگیرند. شرکت صنعتی تام باهر عرضه کننده کلیه ی محصولات متحرک خطی ، از جمله ریل و واگن باهر (لینیر گاید) و همچنین نمایندگی (لینیر گاید)ریل و واگن STAF از تایوان می باشد جهت اطلاع از محصولات، از سایتهای شرکت بازدید نمایید.

قیمت ريل و واگن(لینیر گاید)

قيمت ريل و واگن ها به جنس و سايز آنها بستگي دارند. در كاربردهايي با ظرفيت بار بيشتر، به يك بلوك خطي بزرگتري احتياج است. در صورتی که ابعاد ریل طولانی تر و بلوک بزرگتر باشد قیمت کمتر می شود. جهت خرید لینیر گاید برند باهر و لينير گايد برند staf با شركت تام باهر تماس بگیرید.

 

کاربرد لینیر گاید ها (ریل و واگن)

از لینیر گاید ها در ماشین های با دقت های بالا( ماشینهای فرز و تراش سبک با دقتهای حدود 0.05 میلیمتر) و ربات های جابجا کننده و ماشین های سی ان سی و برش، ماشینهای پرکن بطری با جک سرو، انواع دستگاههای تراورس برای باز کردن یا جمع کردن کابل یا مفتول فلزی ، انواع لوازم سی ان سی، انواع دستگاههای سی ان سی CNC برش هوا گاز یا پلاسما، ماشینهای برش لیزری، ماشین آلات بسته بندی با حرکت خطی، دستگاههای برش لوله حین حرکت یا Shear cutting و .................استفاده می کنند.

نکات لازم هنگام استفاده از لینیرگاید


از آنجاییکه بلوک ها از قطعه های پلاستیکی ساخته شده است از برخورد طولانی مدت با مواد حلال که برای شستشو آن ها استفاده می شود، خودداری کنید. 
درصورت ورود اجسام خارجی به بلوک ها در کار آن ها اختلال ایجاد میشود.
در صورت باز کردن بلوک حتما قوانین دمونتاژ بلوک را رعایت کنید تا دقت بلوک کم نشود.

تعميرات و نگهداري لازم ريل و واگن


بيشتر ريل و واگن ها با يك مكانيزم روغن كاري درون بلوك مجهز شده اند. كه يكي از مزيت هاي مهم آن به حساب مي آيد زيرا تعميرات و نگهداري لازم را كم مي كند. فقط لازم است در مواقع لزوم مكانيزم روغن كاري را پر كنيم تا بلوك طول عمر بيشتري به دست آورد. روغن كاري تعميرات و نگهداري را كم ميكند اما ريل و واگن ( (linear guide)احتياج دارد كه از مواد اضافه و آشغال های ايجاد شده پاك و غبار روبي شود تا باعث خرابي آن نشود.