تعریف ساده لینیر گاید

5 / 10
از 2 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 27 آذر 1398 |

تعریف ساده لینیر گاید

در تعریف لینیر گاید میتوان اینگونه توضیح داد که سیستم سوار کردن بار مکانیکی برای ایجاد یک حرکت خطی می شود از لینیر گاید استفاده کرد که این سیستم به نام بلوک یا ریل و واگن هم نامیده میشود.

در لینیر گاید که در ایجاد حرکت خطی نقش اساسی دارد واین زمانی رخ میدهد که اصطحکاک بین بار و بدنه در سیستم حرکت ریل و واگن (لینیر گاید) از نوع غلطشی می باشد.

این غلطشی بودن سیستم حرکتی که یک مزیت نسبت به سیستم حرکت خطی می باشد در سیستمهای جدید استفاده می گردد و در سیستمهای قدیمی ما به خاطر وجود سایش و لغزش  امکان حرکت دقیق و با سرعت کم را نداشتیم . به همین دلیل زمانی که بار حرکت می کند احتمال اینکه سایش و لغزش پیش بیاید وجود ندارد و حرکت فقط غلطشی است. به همین سبب است که در سرعت های کم به شرایط مناسبی برا رسیدن به دقت بالا به وجود می آید.

در سیستمهای حرکت خطی اگر روانکاری نامناسب انجام گیرد باعث سایش بین سطحهای در تماس با یکدیگر هستند میشود و خطای موقعیت بالا میرود.در این صورت عمر مفید با حفظ موقعیت بالا صورت گیرد.

در سیستم لینیر گاید ما با تحمل بار افقی و عمودی روبرو میشویم و این از مزایای لینیر گاید میباشد

چون تحمل بار افقی و عمودی را دارد.

سیستم لینیر گاید نصب بسیار ساده ای دارد. محل قرار گرفتن و نشستن ریل با توجه به تلورانس های موازی متناسب با فرزکاری و سنگ زدن آماده است.

 

هنگام استفاده از سیستم لینیر گاید و بلوک باید نکات لازم را رعایت نمایید:

 

1- ریل و واگن و بلوک ها از قطعات مختلف پلاستیکی درست شده است  از تماس طولانی مدت با مواد حلال طبیعی که اکثرا برای شستشوی ریل و واگن به کار میرود باید خودداری کرد.

2-    از ورود هر گونه اجسام خارجی به ریل و واگن باید جلوگیری شود چون این عمل به مرور باعث خرابی بلوک و ریل و واگن می گردد.

3-    باید ازگشودن بلوک یا ریل و واگن ها شدیدا خودداری کرد چون هر گونه بی دقتی در اصل دمنتاژ بلوک دقت سیستم را بهم خواهد ریخت.

 

در شرکت تام باهر با داشتن لینیر گایدهایی از نوع برند باهر و لینیر گاید STAF تایوان میتوتند دربازار ایران بهترین کیفیت و قیمت در ریل و واگن را ارائه دهد.

 

انواع دسته بندی ریل و واگن

در دسته بندی ریل و واگن میتوان به دو دسته تقسیم کرد که به دو دسته باله دار و بدون باله تقسیم کرد .

 از نظر ردیف ساچمه ها هم میتوان به دو دسته تقسیم کرد یک دسته دارای یک ردیف ساچمه در هر طرف می باشد و دسته دوم دارای دو ردیف ساچمه می باشد که این نوع کاربردی تر میباشد.

 

انواع تقسیم بندی واگن ها

واگنها نیز به دو دسته تقسیم میشوند:

دسته اول از ساچمه کروی تشکیل شده اند و در دسته دوم از ساچمه غلطکی تشکیل شده است که دسته دوم از تحمل نیروی بیشتری برخوردار می باشد.