بال اسکرو Ball Screw چیست ؟

9 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 5 تير 1400 |

بال اسکرو Ball Screw چیست ؟


 پیش از آنکه تکنولوژی بال اسکرو کشف شود، جهت حرکت و جلو و عقب بردن میز ها و محور ها در صنعت و ماشین آلات از سیستم پیچ و مهره استفاده می شد.

از آنجائیکه دراین سیستم پیچ و مهره، در اثر حرکتهای لغزشی موجود بین دو سطح پیچ و مهره باعث سایش و خوردگی و در نتیجه لق شدن مکانیزم حرکت می شد، مهندسان و مصرف کنندگان به فکر افتادند تا تغییراتی در نوع دنده های پیچ و مهره بدهند و به جای استفاده از پیچ و مهره با سطح مقطع مثلثی، از پیچ و مهره با سطح مقطع ذوزنقه و تا حدی مستطیلی استفاده کردند.

این مدل پیچ و مهره ها هم اکنون در صنعت و ماشین آلات مورد استفاده می باشد،و نیز در میز دستگاههای فرز و تراش معمولی به وفور به چشم می خورد. برای ایجاد تغییرات ابتدا از یک طرف باید برای روان کار کردن این سیستم یک لقی مشخصی بین پیچ و مهره بوجود می آوردند و از طرف دیگر به مرور زمان این پیچها نیز سائیده شده و دقت خود را از دست می دادند.

از معایب این سیستم طرف مهره درگیر بود و وقتی چپگرد می شد ابتدا لقی سمت، پیج وقتی راستگرد می شد، یک کم می شد تا به طرف دیگر برسد و سپس طرف دیگر درگیر می شد . یک نوع اختراع دیگری که سبب شد تا میزان بسیار زیادی از این مشکل حل شود و آن سیستم لید اسکروlead screw بود.

در این سیستم leadscrew، به جای استفاده از یک مهره، از دو مهره استفاده می شد و همچنین بین دو مهره فنری قرار داشت. این فنر توسط پیچ هایی تنظیم می شد و باعث می گردید در هر صورت دو طرف مهره ها درگیر باشند و با چپگرد و راستگرد شدن، لقی به حداقل برسد و در جائیکه پیچ خورده شده، فنر باز شده و خود را تنظیم نماید.

این سیستم لید اسکرو بسیار عالی بود ولی همچنان یک مشکل وجود داشت و آن لغزش بین سطوح بود. اختراع بال اسکرو این مشکل را برای مصرف کنندگان حل کرد و دنیایی جدیدی را در برابر صنعت گشود. مکانیزم حرکتی بال اسکرو ها همانند حرکت بلبرینگ ها می باشند .در بین سطوح بین پیچ و مهره هیچ لغزشی وجود ندارد و مبنای حرکت غلتش کامل است.

در سیستم پیچ و مهره بال اسکرو، با اضافه شدن نیرو مثلا وزن، بر طبق فرمول اصطکاک، نیرو در ضریب اصطکاک ضرب می شود و یک نسبتی خطی به دست می آید یعنی هرچه نیرو بیشتر، اصطکاک بیشتر و نیروی مورد نیاز جهت چرخش نیز بیشتر می شود. در سیستم بال اسکرو لغزش وجود ندارد و سیستم غلتشی می باشد.

برای سفارش بال اسکرو به قسمت محصولات  تام باهر مراجعه فرمایید

 بال اسکرو

کارکرد بال اسکرو 


وقتی که شما یک مهره را در حول محور خود می چرخانید درجهت محوری اش حرکت می کند، شیارهای بر روی پیچ ایجاد شده چون شیارهای پیچ به طور پیوسته مسیر مارپیچی طی می کنند .


در اینترنت وقتی سرچ کنیم بال اسکرو(ball screw) چیست؟ این تعربف معروف به چشم میخورد.بال اسکرو یک وسیله ی مکانیکی است که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار میگیرد که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند این اسکرو ها که اشیا را در جهت جلو و عقب حرکت می دهند یا نیرو ها را منتقل می کنند وسیله ای هستند برای تبدیل نیرو های چرخشی کوچک به نیرو های پرتابی (نیروی فشاری)


در واقع بال اسکرو یک وسیله ای مکانیکی است برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن می باشد. و در صنعت بسیار مورد استفاده است و در کاربرد هایی که دقت بسیار بالایی لازم است استفاده می شود.

ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که گوی به عنوان مهره و شافت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره)،که قسمت اصلی بال اسکرو است بر روی آنها به حرکت در می آید.

گوی یا مهره در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که سیستم امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند.

بال اسکرو ها از یک پیچ هرز گرد، مهره و ساچمه ها تشکیل شده اند که وجود ساچمه ها باعث می شوند هیچ تماسی بین پیچ و مهره ایجاد نشود. وقتی که مهره را در حول محور خودش می چرخانید آن وقت تا زمانیکه شیارهای پیچ به طور مداوم در شکل حلزونی خود هستند مهره در جهت محوری خود حرکت می کند به عبارت دیگر اسکرو یک عضو مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند.

اسکرو ها چیزی را حرکت می دهند یا نیرویی را انتقال می دهند و این یعنی نیروی چرخشی کوچکی را به نیروی رانشی قوی تبدیل میکنند.

با بهتر قرار گرفتن ساچمه های فلزی بین شفت اسکرو ومهره حرکت خطی هم بهتر انجام می شود در واقع با گذر زمان در اثر اصطکاک ممکن است این جاگیری ساچمه ها در بین شیار ها از حالت ایده ال خود خارج شود بنابراین بحث نیروی اصطحکاک مسئله مهمی است که با یک مثال به توضیح آن می پردازیم.


وقتی شما می خواهید یک جعبه را که بر روی زمین حرکت دهید این جعبه هرگز با یک نیروی کم حرکت نمی کند و باید تا حد معینی نیروی وارده به آن را افزایش دهید تا جعبه شروع یه حرکت کند که این حد معین نیرو همان نیروی اصطکاک دینامیکی برای جعبه است و به محض اینکه نیروی دینامیکی را وارد کنید جعبه شروع به حرکت کردن می کند.

در این حالت که جعبه روی زمین است تفاوت بین نیروی استاتیکی و دینامیکی زیاد است و طبیعی است که هر چه جعبه سنگین تر باشد این تفاوت بیشتر هم می شود و این حالت همان تماس لغزشی بال اسکرو sliding contact screw می باشد ولی اگر از حالت تماس غلتشی اسکرو rolling contact screw استفاده کنید یعنی چند عدد ساچمه زیر جعبه بگذارید آنوقت نیروی بسیار کمتری برای حرکت دادن جعبه نیاز دارید، و اصطکاک بین دو سطح که در حالت لغزشی وجود دارد کم می شود و فاصله بین نیروی استاتیکی و دینامیکی بسیار کمتر می شود. بال اسکرو ها همین حالت Rolling contact screw حرکت غلتشی را دارند. شرکت تام باهر، بال اسکرو GTEN و همچنین بال اسکرو باهر را به فروش می رساند. شرکت برای بهبود سطح پیشرفت در زمینه فنی تولید بال اسکرو، نقشه های سه بعدی بال اسکرو جی تن باهر را در اختیار کاربران خود قرار داده است. برای دریافت نقشه های سه بعدی  بال اسکرو جی تن-باهر کلیک کنید.