پولی تایم pulley timing

9 / 10
از 2001 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 13 تير 1400 |

پولی تایم(pulley timing)

 

پولی تایم(pulley timing) قطعه ای است که در تغییر میزان افزایش نیروی اعمالی و حتی جهت اعمال شده به یک بار قابل استفاده می باشد که این عمل باعث صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی می گردد. پولی تایم ها یی که در پروسه انتقال نیرو و قدرت از آنها استفاده میشود و در آنها گزینه سرعت بسیار مهم است از نوع پولی تایم های پر مصرف و با دوام هستند. در واقع اینگونه میتوان بیان کرد که پولی تایم ها برای جا به جایی و انتقال قدرت استفاده می شوند و به نوعی جایگزین چرخ دنده و زنجیر گردیده است  که در میزان انتقال قدرت و صرفه جویی انرژی بسیار به صنعت کمک کرده است. بیشتر پولی تایم ها از جنس فلزی و مدل استوانه ای می باشند که قسمت سطح آنها دندانه ایی شکل می باشد. نحوه قرار گیری دندانه های پولی تایم به این صورت است که  در مقابل تسمه تایم است و با چرخش پولی تایم در حول یک محور باعث جابه جایی تسمه تایم نیز میگردد.

پولی یا قرقره و یا در اصطلاح عامیانه فولی، چرخی است که بر روی یک محور یا شفت محرک و یا متحرک نصب شده و به کمک تسمه یا کابل، امکان انتقال توان و گشتاور را فراهم می سازد. هم چنین از پولی برای تغییر جهت حرکت یا انتقال حرکت استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از پولی‌ها با اندازه‌های مختلف، می‌توان سرعت حرکت را افزایش یا کاهش داد.

لازم به توضیح است پولی تایم ها نیاز به روغنکاری و روانکاری ندارند و در هنگام کار تقریبا بی صدا و کم صدا هستند و در واقع اتلاف انرژِی بسیار اندکی دارد بنابراین دامنه کاربرد پولی تایم افزایش می یابد پولی تایم ها دارای جنسهای متنوعی هستند و که بر اساس نوع کاربرد، جنس و ابعاد متفاوتی دارند.

 

 موارد کاربرد و مصرف پولی تایم

  1. خودرو سازی
  2. صنایع و ماشین آلات صنعتی
  3. دستگاههای برش لیزر
  4. دستگاههای سی ان سی
  5. رباتیک

 

جنس پولی تایم ها بر اساس نوع مصرف دارا ی چندین جنس به صورت زیر است :

1-     جنس پلاستیکی

2-     جنس فلزی

3-     جنس آلومینیومی

 

پولی تایم در صنعت رباتیک :

 

پولی تایم pulley timing  قطعه ایی نسبتا پر کاربرد در رباتیک می باشد که نقش پولی تایم دریک  ربات در واقع انتقال جهت نیرو در بین اجزا مختلف است و پولی تایم معمولا به صورت مجزا و یا به همراه دنده استفاده میشود. در صنعت رباتیک انواع پولی با قطر شافت و قطر بدنه و حالت ترکیبی پولی با چرخ دنده  قرار میگیرند.

 

فروش پولی تایم

شرکت بازرگانی تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع قطعات CNC و همچنین تامین کننده قطعات صنعتی و ابزار آلات اتوماسیون صنعتی می باشد و با دارا بودن گروه مهندسی حرفه ای شما را در تهیه محصولات مورد نظر خود همیاری می نماید.

شرکت تام باهر با سابقه در خشان و طولانی در فروش و ارایه محصولات با کیفیت و با داشتن دانش فنی مهندسان اقدام به تهیه و فروش بهترین قطعات و لوازم و همکاری با بهترین برندهای شناخته شده دنیا نموده است که علاوه بر محصولات لوازم  سی ان سی محصولی جدید به نام پولی تایم  به لیست محصولات خود اضافه نموده است. بامراجعه به کاتالوگ موجود در سایتهای شرکت تام باهر میتوان از کاتالوگ پولی تایم بازدید نمایید.

شرکت تام باهر از سابقه بالایی در این صنعت برخوردار است که با تجهیزات مدرن و به روز باکیفیت بالا اقدام به عرضه محصولات خود مینماید. همواره مشتریان در صنعت و بازار ما را با کیفیت و تعهد به یاد دارند. کوپلینگ باهر با کیفیت بالا که برای اتصال بین دو شفت به یکدیگر از آن استفاده و بهره می رود. بعنوان مثال یکی از موارد استفاده از آن در دستگاه های سی ان سی CNC است. کوپلینگ  عرضه شده در شرکت تام باهر با دستگاه های جدید و مدرن و در انواع مختلف منطبق می باشد و برای استفاده در دستگاه ها و کارکرد های مختلف و غیره استفاده می شود. شرکت تام باهر  عرضه کننده کلیه محصولات سیستمهای متحرک خطی، انواع بال اسکرو باهر و تنها نمایندگی انحصاری جی تن(GTEN) از تایوان میباشد. مشتریان گرامی برای اطلاعات فنی و دیدن نقشه های سه بعدی بال اسکرو میتوانند از سایتهای شرکت نیز دیدن نمایند، البته محصولات تام باهر دارای تنوع بالایی است و شامل: بال اسکرو، ریل و واگن، دنده شانه ای، لینیر گاید STAF، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم، انرژی چین، سرو موتور، کوپلینگ باهر، لوازم سی ان سی، سرو موتور، .......است که با برند باهر ارائه میگردد. در محصول لینیر گاید هم دارای نمایندگی STAF  از تایوان هستیم.

 

انواع پولی تایم

    1–پولی تایم ثابت

 

    2-پولی تایم متحرک

 

   3-پولی تایم ترکیبی

 

در واقع با  مشخصاتی که گفته شد با چرخش خود حول یک محور دنده های  پولی تایم باعث حرکت و رانده شدن تسمه تایم به سمت جلو و عقب می گردد. پولی تایم در کنار تسمه تایم در کاربردهای گوناگون صنعتی از جمله انتقال حرکت مکانیکی از شافت یک موتور به بار به کار میرود.

پولی تایم در حالت ساده ترین مدل خود شامل یک رینگ شیار دار با مقطع v شکل یا  o شکل یا رینگ تخت و مسطح است که غالبا با تسمه های لاستیکی برای جابه جا کردن قدرت از موتور به بار استفاده میشود.

همکاری تسمه و پولی تایم به طور مثال در انواع دستگاههای سی ان سی، کانوایرهای انتقال ورق کارتن، بسته بندی محصول در انواع دستگاه برش و دوخت کیسه پلاستیک، موتورهای اصلی اکسترودرها و بسیار موارد دیگر دیده میشود و در اینجا کاربرد پولی ساده با تسمه بررسی شد و غالبا از مزایای این روش ارزان و به صرفه بودن است اما یک عیب وجود دارد و آن سر خوردن تسمه از روی پولی در هنگام زیاد شدن فشار یا گرم و شل شدن تسمه تایم می باشد و به خاطر همین باید دقت کرد تا در هنگام ساخت دستگاه تسمه کاملا محکم رگلاژ شود تا از سر خوردن بیشتر آن جلوگیری گردد البته لازم به ذکر است این موضوع باعث فشار بسیار به یاتاقانها  و کاهش طول عمر آنها میشود. در این حالت ضریب انتقال نیرو معمولا کم است (در حدود %50) و به فشار تسمه بر روی پولی تایم و ضریب اصطحکاک بین پولی و تسمه بستگی دارد گاهی این سر خوردن و لغزندگی نقش یک فیوز مکانیکی یا کلاج را داشته و از گریپاژ و هنگ کردن در هنگام اضافه بار جلوگیری میشود. از پولی تایم در مواردی که نیاز است نسبت دور، بین موتور و بار کاملا ثابت حفظ گردد و حتی ضریب انتقال قدرت زیاد و حداکثری شود به کار میرود. گاهی پولی تایمینگ ها (timing pulley) با نام پولی سنکرون (synchronous pulley) هم معرفی شده است که به شکل دندانه دار و با گامها (pitch) و فرمها (profile) متنوع و گوناگون درست شده است و مانند زنجیر نسبت تقریبا ثابتی را بین موتور و بار ایجاد کرده و ضریب انتقال قدرت در آنها نزدیک به %100 است.