بال اسکرو

9 / 10
از 1001 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 |

 

بال اسکرو

 

بال اسکرو

 

بال اسکرو را میتوان در زمان انتخاب و خرید که علاوه بر نوع موتور باید در تهیه هولدرهای ابتدا و انتهای  بال اسکرو  و همچنین کوپلینگ جهت اتصال موتور به بال اسکرو نیز مورد توجه و دقت قرار گیرد.

 

نوع و نحوه انتقال قدرت از موتور به محور بال اسکرو در طراحی هولدرها یا نگه دارنده ها بسیار موثر می باشد.

 

اگر موتور مستقیما توسط کوپلینگ به بال اسکرو(بال اسکرو GTEN) وصل شود در آن صورت موتور ثابت و به قطعه نگهدارنده که روی بدنه ثابت شده است پیچ می گردد. در صورتیکه با تسمه تایمینگ به محرک وصل شود در آن صورت برای اتصال موتور از 3 روش میتوان استفاده کرد:   

- در روش اول موتور به هولدر پیچ و ثابت می باشد و تسمه تایمینگ توسط مکانیزم سفت کن ، سفت می شود .

 

 - در روش دوم هولدر نگهدارنده موتور را متحرک می سازند و ابتدا موتور را به هولدر محکم می نمایند و سپس هولدر را را آنقدر جابجا می کنند تا تسمه سفت شده و پیچ های هولدر را سفت می کنند.

 

- در یک حالت هم که غیر استاندارد است، محل سوراخ پیچ موتور را به صورت شیار می سازند و آن قدر موتور را عقب می کشند تا تسمه سفت شود، بعد پیچ ها را سفت می کنند . که در نهایت حالت اول بهینه ترین روش می باشد و حالت سوم روشی است که توصیه نمی شود.

 

اگر از سیستم کوپلینگ می خواهید استفاده کنید بدانید که کوپلینگ ها بسیار متفاوت می باشند. بعضی از آنها مخصوص تغییر زاویه دوران است. بعضی برای گرفتن لرزش های موتوراست و بعضی برای انتقال راستای دوران است. در فصل خودش توضیحات مفصلی در خصوص کوپلینگ ها خواهد داد.

 

اگر از سیستم بال اسکرو برای انتقال قدرت استفاده می کنید چند نکته ضروری را باید بدانید.

نکات مهم در بال اسکرو

 انواع بال اسکرو مخصوصا بال اسکرو باهر میتواند سیستم حرکت چرخشی را به حرکت خطی ball screw تبدیل کند.	 

نکته  اول اینکه بال اسکرو(ball scew) هیچ گونه بار شعاعی را تحمل نمی کند. نیروهای عمود بر بال اسکرو باید توسط ریل ها مهار شده باشد. بال اسکرو فقط در راستای محور تحمل نیرو دارند.

 

نکته دوم تمامی بارهای وارد بر بال اسکرو فقط باید در یک سر بال اسکرو مهار شود. برای این کار می توانید از دو عدد بلبرینگ جهت دار در یک طرف بال اسکرو ( سمت موتور ) استفاده نمائید. نیروهای فشاری و کششی در این نقطه مهار می شود و طرف دوم بال اسکرو فقط با یک بلبرینگ معمولی به صورت آزاد از طرفین قرار دارد. علت این امر جلوگیری از هر گونه فشار ناشی از بارهای کمانشی در اثر نیروهایی مانند گرمایش، سرمایش در طول، تلرانس های مونتاژ و ... می باشد.

 

نکته سوم طول بال اسکرو می باشد. در صورتیکه طول بال اسکرو از حدود یک متر و شصت تا یک متر و هشتاد سانتی متر بیشتر شد شما باید از سیستم مهره گردان استفاده نمایید. در این حالت موتور روی محور متحرک و در کنار بال اسکرو(جی تن) قرار دارد. در طول های پایین تر می توانید مهره را توسط قطعات آماده موجود در بازار و یا قطعات ساخت خود به بدنه محکم نمایید و با چرخاندن پیچ بال اسکرو محور را به جلو یا عقب حرکت دهید.

 

در حالت سوم موتور در ابتدای بال اسکرو و روی محور ثابت قرار دارد. در طول های بلند، بال اسکرو روی محور ثابت، محکم می شود و دوران ندارد ولی مهره بال اسکرو به همراه تسمه تایمینگ به موتور وصل شده و با چرخاندن مهره ، محور متحرک به جلو و عقب می رود.

 

نکته آخر در مورد بال اسکروها(بال اسکرو باهر) سبک تراش ابتدا و انتهای آنها می باشد. در ابتدا بدانید که بال اسکروها قطعات آبکاری شده می باشد و آبکاری آنها سطحی بوده و با گذر از سطح درونی، عمق میل بال اسکرو امکان تراش و پیچ زنی وجود دارد. جهت تراش مهره از دستگاههای تراش استفاده می شود. در صورتیکه مهره بال اسکرو توسط فک سه نظام گرفته شود، آسیب می بیند. برای اینکار باید از یک بوش شیاردار استفاده نمود. به گونه ای که قطر داخلی جوش با قطر خارجی بال اسکرو یکی باشد. با اینکار بعد از سفت کردن بوش ، فشار سه نظام بطور یکنواخت روی بال اسکرو پخش می شود. در انتخاب بال اسکرو با رعایت تمام نکات مربوط به مرغوب بودن بال اسکرو میتوان با بازدید از سایت شرکت تام باهر به نتیجه مطلوبی رسید که تام باهر شامل انواع بال اسکروباهر و بال اسکرو gten می باشد.

 

برای تراش بال اسکروها باید از قطعات واسط نیز استفاده شود به گونه ای که جلوی لنگی ناشی از دوران گرفته شود. در صورتیکه حین تراشکاری، بال اسکرو لنگ باشد، سر و ته تراشیده لنگ خواهد بود و بعد از مونتاژ در دستگاه CNC اثرش کاملا نمود پیدا می کند. نحوه مونتاژ بال اسکرو به روی بدنه را به گفتار بعدی و حین ساخت واگذار می نمایم. محور دستگاه و میز دستگاههای CNC یک بحث فوق تخصصی است و در جایگاهش که فکر کنم فصل بعد باشد مفصل صحبت می کنم.