کاربرد بال اسکرو

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 20 خرداد 1400 |

بال اسکرو ball screw

یک وسیله مکانیکی است که با کمترین اصطکاک ممکن حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند و همچنین بهره وری بالایی را فراهم می آورد. ساختار ظاهری بال اسکرو ترکیب یک پیچ و مهره است که محل قرار گرفتن مهره ها همانند ساچمه های  دورانی  بار را  تحمل و حمل می کند 

  

بال اسکرو

 

 

در این بخش به چهار کاربرد بال اسکرو اشاره می کنیم

 

تحمل بارهای سنگین: بال اسکرو، با ساچمه های فلزی چرخنده برای تحمل بار، ظرفیت حمل بار بالاتری در مقایسه با لید اسکرو هم سایزش با مهره های پلاستیکی و پلیمری دارد. لید اسکرو با مهره های برنز می تواند بارهای سنگین تری را تحمل کند اما با افزایش بار، اصطکاک ایجاد می شود و اصطکاک بیشتر به معنای کاهش چرخه کاربرد (عمر) است.


میزان دقت بالاتر: بر خلاف لید اسکروها، که یک واکنش شدید ( پس زدن، عقب گرد) بین مهره و پیچ وجوددارد، بال اسکروها اغلب برای از بین بردن واکنش شدید نصب شده اند. این عمل بطور معمول با استفاده از ساچمه هایی که دارای قطرهای کمی بزرگتر از فضای بین محل عبور پیچ و مهره هستند، انجام می شود. به علاوه، بال اسکرو با استانداردهای ISO ، DIN ، JIS با توجه به راهنما انحراف خود طبقه بندی شده اند. بنابراین انتخاب بال اسکرو با دقت مناسب راحت است.


بهره وری بیشتر: عوامل چرخنده به عنوان مثال ساچمه ها در بال اسکرو بر نقطه تماس در تحمل بار متکی هستند در حالیکه عناصر کشویی مانند پیچ و مهره در مونتاژ لید اسکرو بر خط تماس متکی هستند. نقطه تماس اصطکاک کمتری تولید می کند که در نتیجه بهره وری بالاتری به همراه می آورد. بهره وری بال اسکرو تقریبا 90 درصد یا بیشتر است در حالیکه بهره وری لید اسکرو به طور نرمال زیر 50 درصد است. راندمان بالا به معنای کاهش نیاز به گشتاوری موتور است، به این معنی که یک موتور کوچک ( و اجزای مرتبط) ممکن است برای کاربرد مناسب باشد.


چرخه وظیفه مورد تقاضا: حداکثر سرعت هر دو لید اسکرو و بال اسکرو بوسیله سرعت بحرانی پیچ محدود می شود. به هر حال، اصطکاک کمتر ذاتی در طراحی بال اسکرو به این معنی است که گرمای کمتری تولید میکند، بنابراین دارای ایستادگی و مقاومت بیشتر بوده و چرخه عمر بالاتری نسبت به لیداسکرو را دارند. به عبارت دیگر در زمان انتخاب لیداسکرو چرخه تولید گرما باید مد نظر قرار بگیرد.

با مراجعه به سایت شرکت تام باهر میتوان اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص بال اسکرو برند جی تن و بال اسکرو برند باهر را کسب نمایید.