انواع بال اسکرو

9 / 10
از 70 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 16 تير 1398 |

انواع بال اسکرو ها

بال اسکروها در مجموع به دو دسته اسکروهای غلتشی یا Rolling contact screw  و اسکروهای لغزشی یا sliding contact screw تقسیم میشوند که بال اسکروها در دسته غلتشی ها قرار میگیرند.تفاوت مهمی که بین پیچهای غلتشی و لغزشی وجوددارد میزان اصطکاکی است که در لغزشی ها به مراتب کمتر است.

بال اسکروها از یک پیچ هرزگرد،مهره و ساچمه ها تشکیل شده اند که وجود ساچمه ها باعث میشود هیچ تماسی بین پیچ و مهره ایجاد نشود. وقتی که مهره را در حول محور خودش میچرخانید آنوقت تا زمانی که شیارهای پیچ به طور مداوم در شکل حلزونی خود هستند، مهره در جهت محوری خود حرکت میکند به عبارت دیگر اسکرو یک عضو مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل میکند. اسکروها چیزی را حرکت میدهند یا نیرویی را انتقال میدهند و این یعنی نیروی چرخشی کوچکی را به نیروی رانشی قوی تبدیل میکنند.بال اسکرو باهر در شرکت بازرگانی تام باهر دارای بهترین کیفیت در تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی را دارد ونوع دوم بال اسکرو در این شرکت با توجه به نیاز بازار و توجه مشتریان بال اسکرو جی تن تایوان است که با مشاوره مهندسین فنی ماهر از شرکت تام باهر خرید خود را انجام دهید.

نیروی اصطحکاک در بال اسکرو

با بهتر قرار گرفتن ساچمه های فلزی بین شفت اسکرو و مهره حرکت خطی هم بهتر انجام میشود. در واقع با گذر زمان در اثراصطحکاک ممکن است این جاگیری ساچمه ها در بین شیارها از حالت ایده آل خود

خارج شود بنابراین بحث نیروی اصطکاک مسئله مهمی است که با یک مثال به تشریح بهتر آن پرداخته میشود.

وقتی شما یک جعبه را روی زمین حرکت میدهید این جعبه هرگز با یک نیروی کم حرکت نمیکند و باید تا حد معینی نیروی وارده به آن را افزایش دهید که این حد معین همان نیروی اصطکاک دینامیکی است و به محض اینکه نیروی دینامیکی را وارد کنید جعبه شروع به حرکت کردن میکند. در این حالت که جعبه روی زمین است تفاوت بین نیروی استاتیکی و دینامیکی زیاد است و طبیعی است که هر چه جعبه سنگین تر باشد این تفاوت بیشتر هم میشود و این حالت همان sliding contact screw میباشد ولی اگر از حالت Rolling contact screw استفاده کنید یعنی چند عدد ساچمه زیر جعبه بگذارید آنوقت نیروی بسیار کمتری برای حرکت دادن جعبه نیاز دارید و فاصله بین نیروی استاتیکی و دینامیکی بسیار کمتر میشود و بال اسکروها همین حالت Rolling contact screw را دارند.

اجزای گردشی در بال اسکروها

در بلبرینگ های ساچمه گرد ساچمه ها فقط در شیار دایره ای لغزش میکنند پس برای ساچمه ها هیچ راهی برای خروج از بلبرینگ نیست. با این حال در بال اسکرو ها تا زمانی که شیارها به حالت حلزونی خود هستند ساچمه ها در آن شیارها می غلتند و ممکن است از مهره هم خارج شوند اگرچه آنها در نقطه معینی که در واقع استراحتگاه میباشد متوقف میشوند که این توقف کمک میکند تا ساچمه ها دچار تنش حرارتی نشوند. در ادامه بعد از توقف کوتاه باید مسیر حرکتی آنها با هادی تغییر کند و یکی پس از دیگری به نقطه شروع خود بازگردند و این اجزای گردشی همین نقش را ایفا میکنند. این اجزای گردشی را Recirculation parts میگویند.